Sprievodca kubánskou hudbouMnohé krajiny majú svoj vlastný osobitný štýl hudby, ktorý sa teší rôznej popularite. Niektoré žánre sú nepochybne univerzálne, zatiaľ čo iné žánre zriedkavo prekročia hranice vlastnej krajiny a môžu byť pre turistov v krajine niečím autentickým. V neposlednom rade je tu hudba, ktorá je navždy prepojená s určitou krajinou, a zároveň je medzinárodne obľúbená. V prípade kubánskych piesni to platí niekoľkonásobne. Radi počúvate typickú tematickú hudbu, aby ste sa dostali do nálady na vaše cesty? Alebo oceníte zoznam piesni, ktoré vás budú inšpirovať počas hľadania tej pravej dovolenky? Bez ohľadu na to aký máte dôvod, náš zoznam piesni z Kuby vám spríjemní balenie kufra na vašu plánovanú cestu na Kubu. Alebo vás aspoň roztancuje v obývačke hneď ako si ho vypočujete. Upozorňujeme, že za reakcie vašich susedov neručíme.

Asi najznámejšia pieseň vôbec, Guantanamera

Už z názvu je vidieť, že sa jedná o typickú Kubánsku notu. Názov Guantanamera sa vzťahuje na ženu, ktorá pochádza z regiónu Guantanamo a znamená to jednoducho dievča z Guantanama. Názov možno neznie tak romanticky ako spôsob akým sa táto pieseň spieva. Pre mnohých Kubáncov je to hlboko vlastenecká pieseň, pretože texty tejto “pôvodne” básne napísal básnik a národný hrdina Jose Martí. Je to jedna z najznámejších a jednoducho najlepších kubánskych piesní, ktorá vás bude sprevádzať na Kube každý deň.

 Odkaz známemu kubánskemu hrdinovi

Napriek tomu, že sa narodil v Argentíne, Che Guevara je pre mnohé kubánske generácie skutočným hrdinom. Pieseň Hasta Siempre, Comandante, napísal kubánsky skladateľ Carlos Puebla v roku 1965. V čase keď Ernesto Guevara de la Serna opúšťal krajinu, napísal otvorený list na rozlúčku a daná pieseň vyjadruje odpoveď na jeho slová. Pripravte sa na to, že táto pieseň vám po návšteve ostrova bude ešte dlho rezonovať v pamäti.

Nie príliš poetický názov pre jednu z najlepších kubánskych piesní

Ak by sme sa vydali po historických stopách Rumby a Sonu, určite by sme sa dostali až na samý začiatok, a našli by sme jednu z najlepších kubánskych piesní, s trochu nepoetickým názvom „Manisero“ a teda predavač arašidov. Extrémne populárna pieseň ktorá pochádza z roku 1928, vás privíta v každom kubánskom meste a neujdete pred ňou ani v hotelových rezortoch. Veľmi príjemná melódia vám určite dodá chuť tancovať.

Krásna pieseň s ešte krajším hlasom

Každá pieseň od Bennyho Moré je nádherná. Benny Moré bol naozaj fenomenálnym umelcom, a patril k jedným z najpopulárnejších spevákov na Kube. Akýkoľvek zoznam piesní na ktorý po kubánskych potulkách naďabíte by mal jednoznačne obsahovať niečo od tohto umelca, inak by to nebola ta pravá kubánska hudba. Narodil sa v roku 1919 a za svoj život vytvoril naozaj veľa krásnych diel. Škoda že zomrel tak skoro, určite by nás obdaroval množstvom ďalších umeleckých skvostov.

 Rytmus z 80. rokov

Premýšľate o ére rokoch osemdesiatich? Práve vtedy bola zaznamenaná jedna z dodnes najhrávanejších piesni. Presnejšie v roku 1987 a volá sa Chan Chan. Autora tejto piesne Compay Segundo vám hádam nemusíme ani predstavovať. Najzvučnejšie meno člena známeho zoskupenia  Buena Vista Social Club je jednoducho svetovo uznávaným umelcom. Pustite si túto pieseň a uvidíte že ste ju už niekde počuli.

Čo tak starší kubánsky hiphop?

Možno nebudete súhlasiť s tým, že tato pieseň je zaradená do nášho zoznamu typických piesní. Ide skôr o ukážku žánru, ktorý nie vždy musí byt identifikovaný ako Salsa alebo Rumba. Aj hip hop má na Kube svoje miesto a skupina Orishas patri k veľmi známym zoskupeniam. Tato pieseň patrí k starším vydaniam, ale rytmom roztancuje nejedného cestovateľa. Viete po španielsky? Započúvajte sa do tejto piesne.

Moment pre patriu

Je celkom vhodné, aby ste pred návštevou krajiny poznali aspoň niekoľko faktov o danej krajine. A čo tak spoznať národnú hymnu krajiny? Nemusíte sa učiť text naspamäť, nikto to od vás nevyžaduje ale mať základný prehlaď o krajine je vždy prejavom rešpektu.  A ak sa vám náhodou nepáči, aj to je dobré. Aspoň sa vyhnete nepríjemnej situácii, kedy by ste inak neznámu pieseň ohodnotili slovami “čo je to za nepríjemnú pieseň”. Kubánska národná hymna je známa ako La Bayamesa a bola zložená v roku 1868. Za národnú hymnu bola prijatá až v roku 1902.  Jej skladateľ, Pedro Felipe Figueredo, napísal skladbu len dva roky predtým, ako bol popravený počas desaťročnej vojny za nezávislosť.

A čo tak niečo aktuálnejšie?

Medzi najtypickejšie aktuálne skupiny, ktoré sú obľúbené najmä medzi mladou kubánskou generáciou patri napríklad Havana de Primera a ich známa pieseň La Bailarina, čiže tanečníčka. Máte chuť na jemný rytmus Salsy? Začnite s odrátavaním krokov, raz dva tri (pauza) päť šesť sedem a ono vám to pôjde samo. A ak potrebujete motiváciu, nalejte si pohárik pravého kubánskeho rumu.