Aká bezpečná je Kuba?Niektoré dovolenkové destinácie sú bezpečnejšie ako ostatné. Toto tvrdenie je nie žiadnym prekvapením. Niektoré cestovné poisťovne s tým môžu mať problém, najmä ak na danú destináciu bolo vyhlásené varovanie pred cestou. Napríklad, ak ste strávili dovolenku v Somálsku a čelili potrebe núdzovej lekárskej starostlivosti alebo inej pomoci, je pravdepodobné, že váš poskytovateľ cestovného poistenia nebude veľmi nadšený. Je to jednoducho preto, že niektoré miesta sú považované za príliš vysoké riziko, hlavne z dôvodu terorizmu, nekontrolovaného zločinu alebo všeobecného občianskeho nepokoja. Predpokladajme teda, že nemáte chuť na letnú dovolenku v Afganistane alebo Jemene a napriek tomu sa zaujímate o všeobecnú bezpečnosť v krajine do ktorej sa chystáte.

Takže aká bezpečná je Kuba?

Pri hľadaní odpovede na túto otázku si uvedomujem, že veľa ľudí má mylné alebo staré informácie o tejto krajine. Navyše, ak sa jedná o informovanosť ohľadom Kuby, bohužiaľ drvivá väčšina ľudí vie o tejto krajine naozaj málo. Ak existujú informácie o Kube tak sú väčšinou neaktuálne alebo nekompletné a tie sa posúvajú z cestovateľa na cestovateľa. Ako príklad môžeme spomenúť tému používania dvoch platobných mien, kde pri vysvetľovaní ako fungujú tieto duálne meny, väčšina ľudí odpovedá nesprávne. Myslieť si, že používaním lokálnej meny namiesto tej konvertibilnej človek ušetrí, je jednoducho nezmysel. Podobný problém informovanosti nastáva pri téme internetu alebo používaní mobilných telefónov. Ale poďme naspäť na dôležitú tému a to je samotná bezpečnosť tejto krajiny. V minulosti a ešte aj dnes je Kuba považovaná za nepriateľskú krajinu najmä pre krajiny ako USA. Jedná sa však o nepriateľskú politiku a tá nemá naozaj nič spoločné s tým, ako bezpečne sa budete cítiť pri prechádzke ulicami Havany. A dobrou správou je, že Kuba je v skutočnosti veľmi bezpečná.

Takže čo potrebujete vedieť?

Niektoré, turistami obľúbené destinácie, sú známe pre drobné zločiny a napríklad Barcelona alebo Porto či Lisabon je v tomto ohľade nešťastnou obeťou svojej vlastnej popularity. Malé krádeže na ulici alebo v metre sú bežnou vecou a napriek tomu že sa nejedná o ťažký zločin, sú na dennom poriadku. Na Kube sa však s takýmto javom skoro nestretnete. Nie že by malá kriminalita neexistovala, ale je skôr zriedkavým javom. Pri pohľade na Kubu si možno položíte otázku, ako je možné že v krajine ktorá nepatrí k najbohatším je úroveň kriminality tak nízka. Pri prvom pohľade na ulice Havany to pochopíte. Kubánci majú rešpekt voči turistom a napríklad Havana ma vysokú koncentráciu policajtov v uliciach. Možno budete svedkami malých roztržiek medzi obyvateľmi, ale v prípade turistov sú krádeže naozaj ojedinelé. To však neznamená, že by ste si nemali dávať pozor alebo naopak mali až príliš provokovať. Na Kube sa budete cítiť bezpečne, ale aj treba byť obozretný a neodkladať si veci bez dozoru.  

Pamätajte, že Kuba je krajina, kde sa používa najmä hotovosť. Platobné karty nie sú využívané pri platení veľmi často. Takže buďte pripravení na to, že pri platení budete využívať najmä hotovosť. Preto pri vyberaní peňazí buďte opatrní a vopred si naštudujte ako každá bankovka vyzerá. Mohlo by sa vám stáť že sa jednoducho pomýlite a namiesto 1 CUC zaplatíte 10 CUC pripadne si pomýlite CUP za CUC a pod. To, či si predajca splní svoju morálnu povinnosť a upozorní vás na chybu vám garantovať nevieme.

Napriek tomu, že Kuba patrí k všeobecne k bezpečným krajinám by ste mali dodržiavať určité preventívne opatrenia. Nikto na vás na ulici nevyskočí so zbraňou alebo vám vytrhne kabelku z pleca. Avšak je celkom možné, že sa počas vašej dovolenky stanete obetou pouličných podnikateľov. Ponuka cigár z ulice, pomýlenie sa pri vrátení hotovosti v obchode, zaúčtovanie neexistujúceho tovaru sú tým bežným spôsobom ako si na vás šikovný obchodník vie zarobiť. Takže všetko prerátavajte a kontrolujte si bločky. Ste typ človeka, ktorý rad používa drahé hodinky? Ale ste dáma, ktorá bez svojho diamantového náhrdelníka nevyjde ani na krok? Možno je čas to na Kube zmeniť. Ako sme spomenuli, na Kube je veľmi zriedkavé aby vás prepadli, alebo vám niečo ukradli ale… Netreba zbytočne provokovať. Priemerný mesačný prijem bežného Kubánca je veľmi nízky a preto nie je bežné používať drahé doplnky. A to platí najmä pre nočné prechádzky alebo návštevy nočných podnikov a barov.

Bezpečnosť na ubytovaní

V akom ubytovaní budete bývať počas vašej dovolenky? Toto je veľmi dôležitý faktor pri hodnotení bezpečnosti krajiny. Skoro všetky hotely na Kube tak ako vo svete ponúkajú klientom trezory na izbách do ktorých si môžete uložiť svoje cennosti. Ak sa ubytujete v súkromných zariadeniach „Casas Particulares“ je dobre mať o danom ubytovaní nejaké informácie. Cez spoločnosti, ktoré ponúkané ubytovania poznajú osobne sa vám nestane že by vás priamo na ubytovaní okradli. Ak ste si našli ubytovanie cez veľký svetový portál v štýle AirBnB alebo Booking a iné, dbajte na bezpečie svojich vecí a zatvárajte si ich do kufra.. Tieto portály síce ponúkajú veľký výber ubytovania a recenzii, osobne ich však nepoznajú nakoľko fungujú zo zahraničia. Minimálne si skontrolujte hodnotenia a recenzie daného ubytovania. Na hľadanie ubytovania na ulici alebo nebodaj vďaka Kubáncovi, ktorý vás oslovil len 5 minút predtým by som ihneď zabudol. Napriek tomu je to bežný spôsob zabezpečenia si práve toho najlacnejšieho ubytovania.

Ďalšou kapitolou samou o sebe sú prijemní Kubánci, ktorí vás radi oslovujú na ulici. Nejedná sa o zločincov, ale často krát im ide o nalákanie vás do nejakého baru alebo na kúpu cigár a to najmä za účelom provízie. Ak vám je podobná prítulnosť nepríjemná, stačí povedať „No gracias“. Pravdepodobne by vás nikto z nich neokradol, ale šikovným pokusom by si na vás niečo zarobil. Bežná prax v uliciach Havany. Hepy holidej! Aj takýmto pozdravom vás privítajú domáci na Kube. Hlavne v centre Havany, kde typickou podnikateľskou činnosťou lokálnych je ich starostlivosť o vašu dovolenku. Samozrejme bez živnosti.

Rovnako ako inde na svete, ani Kuba nebude úplne oslobodená od zločinu, ale je možné povedať, že počas vášho pobytu na ostrove sa budete naozaj cítiť bezpečne a pohodlne bez nutnosti sa obzerať spoza plece. Ak aj napriek tomu sa ocitnete v situácii, ktorá vám spôsobuje nepohodlie, jednoducho odíďte. No a na koniec článku, predsa niečo z vlastnej skúsenosti. Skôr je to prijemná skúsenosť, keďže sa nikomu nič nestalo a všetci boli nakoniec spokojní.

Teória sušeného mlieka

Typické slnečné ráno v Havane, turisti už pobehujú po Malecone so snahou o udržanie svojho fitness levelu. Fitbit či Apple watch na plné obrátky rátajú ich kroky či prebehnutú vzdialenosť. Aj Kubánci sú veľkí športovci no Malecon nie je zrovna ich obľúbenou bežeckou dráhou a tak ho skôr využívajú na ranné chytanie rýb. Hold pre turistu je to najlepšie miesto keďže je najbližšie z hotelovej izby. Po raňajkách sa vydávate do mesta na prehliadku. Nezabudnite si Panamské sombrero na hlavu, ten každý turista musí mať. Po krátkej prechádzke ste vypili všetku vodu a tak hľadáte obchod na doplnenie zásob. Tesne pred obchodom vás zastaví milá pani, ktorá vás požiada o pomoc. Nepýta peniaze, to na Kube nie je bežné. Žobranie sa totiž na Kube netoleruje. Pani len žiada o to aby ste jej kúpili mlieko pre dieťa. Prečo by ste to nespravili, veď pomáhať je ľudské. Nakoľko je normálne, že tovar v obchodoch raz je a zrazu nie je, mlieko patri k nedostatkovému tovaru. Sušené mlieko je na tom lepšie a tak pani pýta to sušené. Niekedy dokonca kondenzované. Jednoducho mlieko. Vy s typickým turistickým úsmevom hľadáte po regáloch to mlieko, no pani ho už ma lokalizované dávno. A tak sa vydávate k pokladni. Po zaplatení vám pani úprimne poďakuje a po nežnom objatí sa stratí v uliciach starej Havany. No a spokojný turista pokračujete vo svojej naplánovanej ceste.

Pani si to po pár minútach obehla okolo bloku a už je znova v obchode a vracia mlieko naspäť do regálu. Pokladníčka vyberá zaplatenú sumu z pokladne a štýlom fifty fifty jej odovzdáva polovicu. Žiaden zločin sa neodohral a všetci sú spokojní. Uznajte nie je to geniálne? Keď sa mi to pred viacerými rokmi prvýkrát stalo, nevedel som či sa mam smiať alebo plakať. Nakoniec som však uznal, že to bol ten najchytrejší nápad. A dnes sa nad tým už len pousmejem.