Balíte sa na Kubu?Baliť kufor na dovolenku môže byť zábavné. Niekedy na vás vyskočí last minute panika a inokedy zas čistá pohoda a kľud. Zbalím sa príliš veľa, príliš málo alebo tak akurát? Pravda, je to veľmi subjektívne a pre niekoho zbaliť si len šesť párov topánok sa môže zdať nedostačujúce. Nevýhoda prebalenia je aj v tom, ako na vás zareaguje pracovník na letisku pri vážení batožiny. Nikto predsa nechce platiť tie nehorázne sumy za nadváhu.

Zbaliť sa akurát je vecou praxe a skúsenosti. Samozrejme, veľmi to záleží od destinácie a toho ako ju dobre poznáte. Ak sa chystáte na Kubu po prvý krát, pripravili sme pre vás zaujímavý návod na zbalenie. Zbaľte si veci, ktoré skutočne využijete a myslite pri tom nato, že pri spiatočnej ceste sa vám voľné kilogramy zídu pre darčeky. Rum predsa nejaké to kilo váži.

Hotovosť a platobné karty

Pamätajte, že Kuba je krajina hotovosti a platenie kartou je síce možné ale vo väčšine prípadoch obmedzene. Ak plánujete vziať na Kubu vaše platobné karty, vždy sa uistite ci sú všeobecne uznávané. Platobné karty VISA a Marter Card by vo väčšine prípadoch mali fungovať a nemali by ste s nimi mat väčší problém. Peniaze si tak viete vybrať aj z bankomatov, ktorých je na Kube dostatočne veľa, nie však tak veľa ako u nás. Pri používaní bankomatov by ste nemali mat problém, nakoľko pri vsunutí platobnej karty vám bankomat dá na výber anglický alebo španielsky jazyk. Prvé bankomaty, s ktorými sa stretnete sú a letisku a tak si môžete vyskúšať ako vám karta funguje. Nespoliehajte sa však iba na platobné karty a majte so sebou dostatočné množstvo hotovosti. V zmenárňach je pre našincov najvýhodnejšie meniť eura a to na miestnu konvertibilnú menu CUC. Neberte si so sebou americké doláre, nakoľko je na nich aplikovaná 10% pokuta. Tým pádom dostanete pri zmene dolára na CUC o 10% menej peňazí. Americký dolár nie je obľúbená mena na ostrove. Pri vstupe do krajiny majte so sebou dokumenty, ktoré v prípade núdze môžete hneď ukázať. Medzi takého dokumenty, samozrejme patrí cestovný pas, letenka, turistická karta a doklad o cestovnom poistení. Aj keď to nebýva zvykom, môžu vám skontrolovať zdravotnú poistku. Mať platné cestovné poistenie je povinné. V opačnom prípade by vás nemuseli vpustiť do krajiny resp. by vám ponúkli lokálnu zdravotnú poistku, ktorá by vás vyšla drahšie.

Na úspešné zbalenie kufra si skontrolujte predpoveď počasia na dni vašej dovolenky. Kuba je všeobecne teplá krajina a zima vám určite nebude. Aspoň nie pre našinca, ktorý je zvyknutý na nižšie teploty. Zimná bunda alebo kabát nie je Kube nikdy potrebný, takže vám bude iba prekážať. To iste platí pre zimné topánky alebo horskú obuv, ktorú na Kube v podstate nevyužijete. V období zimy sa vám zíde tenký sveter alebo mikina, pripadne niečo proti dažďu. To iste platí pre obuv, ktorá môže byť športová alebo vode odolná, avšak vibramy sú vám zbytočné. Asi najlepšia zbraň proti najhoršiemu Kubánskemu počasiu je vetru odolná mikina a pršiplášť (poncho). Samozrejme majte na pamäti, že v lietadle býva zima ale kabína lietadla je samostatná kapitola.

Kuba je tropická a karibská krajina a na oblečení domácich je to patrične vidieť. Nezabudnite však, že nie vždy je správne obliekať sa štýlom plážového modela. Na niektorých miestach ako napríklad v reštauráciách, večerných podujatiach a baroch sa vám zíde slušnejšie oblečenie. Takže zoberte zopár slušných letných košieľ a krátkych nohavíc, aby ste nechodili stále v tom istom. Až na nejaké výnimky ako je návšteva kabaretov, divadiel a iných formálnych podujatí by ste formálne oblečenie potrebovať nemali. V podstate sa stačí obliecť tak, aby ste sa hlavne vy dobre cítili. Ak si plánujete prať veci po ceste, rátajte s tým, že Kuba je krajina s vyššou vlhkosťou a tak sa vám veci budú sušiť veľmi pomaly. Pribaliť si slnečné okuliare a ochranu na hlavu je tiež veľmi dôležité. Čo sa týka okuliarov, kvalitné na Kube nenájdete. Karibské slnko je veľmi silné.

Na nohách

Hlavne pohodlné. Je veľmi dôležité, aby ste mali pohodlnú obuv. Pravdepodobne budete veľa chodiť po historických pamiatkach a preto si musíte chrániť svoje chodidlá. Ľahká a športová obuv je najlepšia možnosť. Tak isto budete potrebovať obuv na pláž a kúpanie. Myslite teda na šľapky a sandále. Ak máte v pláne robiť nejaké výstupy alebo turistiku, zoberte si kvalitnú ale hlavne ľahkú obuv. Žiadne vibramy a ani horolezecká obuv vám nebude potrebná. Pri balení nezabudnite na plavky. Napriek tomu, že sa na Kube predávajú, výber a cena nie sú pre turistu uspokojivé. Kubánci sa zvyknú obliekať aj obúvať formálne aj tam kde to naozaj nie je potrebné, takže nebuďte prekvapený ak zbadáte dámy s topánkami na podpätkoch čo i len pri bazéne.

Veci, ktoré určite potrebujete

Kuba je známa vďaka veľa veciam, ale rozmanitosť spotrebného tovaru k nim nepatrí. Je teda vhodné, aby ste si zopár dôležitých vecí priniesli so sebou. Vyhnete sa tak problému, že ich v prípade núdze nenájdete. A ak už aj nájdete, je veľmi nepravdepodobné, že by ste našli práve vami preferovanú značku produktu. Čiže, pri balení nezabudnite najmä na:

Lieky

Mať so sebou lieky, ktoré používate je samozrejmé. Niekedy je dobré mať so sebou aj popis lieku, resp. názov liečiva, aby ste ho v prípade potreby mohli nájsť v lekárňach. Pamätajte, že v inej krajine sa používajú iné komerčné názvy liekov, avšak liečivo, ktoré obsahuje je už rovnaký alebo podobný. Ak používate nejaké lieky, ktoré bežne kúpite v obchode, radšej si ich doneste so sebou.

Opaľovací krém

Kúpiť na Kube opaľovací krém je jednoduché a predávajú ho všade v hoteloch, alebo lekárňach (Farmacia Internacional) a na letisku. Ak však máte svoj preferovaný krém ktorý vám vyhovuje, zoberte si ho so sebou.

Repelent

Repelent je niečo, bez čoho sa zaobídete, ale ak máte v pláne navštíviť veľa prírody, určite sa vám zíde. Na plážach je bežné, že po západe slnka začnú štípať malé otravné mušky, takže ak plánujete prechádzky pri západe slnka, mat menší repelent je celkom dobrý nápad. Ak plánujete stráviť v hoteli priamo na pláži viacero nocí, odporúčame malý elektrický odpudzovač hmyzu alebo malú prenosnú UV lampu. Budete tak mat nerušený spánok. Táto rada platí najmä pre pobyty blízko mora a pláže.

Kozmetika

Kozmetika na Kube nie je problém. Sú konkrétne obchody kde sa dá kúpiť v podstate všetko. Od klasických šampónov až po tie špecifické. Nie je však na škodu mat so sebou svoje produkty, neprišli ste predsa na Kubu, aby ste strácali čas s kupovaním a hľadaním kozmetiky. Tak isto nečakajte, že na ostrove nájdete veľké obchodné centrá, plné rozmanitého tovaru. Ženské hygienické potreby a produkty by si dámy mali priniesť so sebou.

Adaptéry

Väčšina ostrova funguje na 110V s tým, že typická zásuvka je dvojkolíková pripadne trojkolíková (viď foto v galérii). Väčšina novších hotelov ma zástrčky prispôsobene na 220V.

Čo si nepriniesť na ostrov:

Tak ako všade na svete, aj príchodom na Kubu treba rešpektovať miestne pravidlá. Ak by vás zastavili na letisku s tým, že máte so sebou nedovolený tovar, s najväčšou pravdepodobnosťou by ste sa nim mohli rozlúčiť. A je celkom možné, že by ste museli zaplatiť nejakú pokutu.

Určitý druh literatúry

Bez ohľadu na váš názor na Kubu a jej históriu je dôležité vedieť, že väčšina Kubáncov je na svoju históriu neskutočne hrdá. Obyvatelia majú voči svojej vláde veľký rešpekt. Ak plánujete na Kubu priniesť literatúru, ktorá sa zaoberá práve touto krajinou, uistite sa že neobsahuje príliš agresívnu kritiku. Je neslušné prichádzať do krajiny a provokovať. Tak isto sa neodporúča nosiť so sebou pornografické časopisy a iné nevhodné materiály. Napriek tomu, že Kuba je v tomto veľmi liberálna krajina by sa vaša snaha priniesť do krajiny materiály mohla stretnúť s nevôľou.

Niektoré druhy komunikačných zariadení

Už dávno neplatí, že na Kube nefungujú mobilné telefóny, alebo že váš telefón nebude mať signál. Navyše od Decembra 2018 bola na ostrove zavedená dátová služba 3G. Navyše, pokrytie WIFI signálom na Kube je dostatočné aj keď zďaleka nie úplné. Wifi nie je na Kube zadarmo, ale funguje na báze takzvaných internetových kariet, čiže po zakúpení karty sa môžete pripojiť. Internet na Kube funguje spoľahlivo. Nie je to štandard na ktorý sme doma zvyknutí, ale postačí.

Zo slovenských a českých operátorov by mali na Kube fungovať všetky a to bez väčších problémov. Takže nosiť vysielačky alebo satelitné telefóny je naozaj dávna minulosť. Práve tie spolu s GPS zariadeniami sú a Kube zakázané. To iste platí pre zariadenia typu router, modem a iný sieťový hardware.

Nenoste so sebou Dron

Drony sú dnes úžasná technológia, ktorá vám dovolí vytvoriť krásne zábery krajiny a to priamo zo vzduchu. Aj napriek tomu, že veľa dronov je tak malých, že by sa vošli do batožiny, sú na čiernom zozname. Takže nenoste dron na Kubu. Drony by mohli ľahko zaznamenať fotografie vojenských priestorov, ktorých je na Kube dostatok. Takže ak vám nájdu dron v batožine, jednoznačne vám ho zabavia.

Marijuana a omamné látky

Karibik a pohoda na pláži. Máte chuť na jointa? Tak na to rýchlo zabudnite. Napriek tomu, že je Kuba naozaj liberálna vo veľa veciach (v obliekaní, alkohole, cigarách a pod.) Drogy do krajiny nenoste. Mohli by ste mať z toho naozaj veľké problémy. Radšej si zapáľte pravú kubánsku cigaru a popíjajte skvelý kubánsky rum, veď práve kvôli tomu ste sem prišli.