Základné informácie o KubeKedy cestovať:

Kuba sa nachádza na tej istej pologuli ako Slovensko, tým pádom ročné obdobia sú rovnaké ako u nás. S tým rozdielom, že ostrov leží asi o 27 stupňov bližšie k rovníku ako Slovensko, čiže je to teplá krajina. Nezmrznete a určite vám nenasneží. Všeobecne najideálnejšie obdobie na cestovanie je medzi Októbrom až Decembrom a tiež Január až Máj. Počas leta (Jún, Júl, August) je na Kube dosť teplo (nad 30 stupňov) a vyšší úhrn zrážok. Obdobie Augusta a Septembra až začiatok Októbra zas patrí hurikánom. Z hľadiska pestovania a rastu tabakovej rastliny je Október až Január najlepším obdobím a čo sa týka zberu tabakových listov a ich následného sušenia zas Január až Máj. V zime na ostrove nie je zima (okolo 20 stupňov), ale takzvaný studený front, ktorý prináša vetry na severné pobrežie je pomerne častým javom počas Decembra a Januára.  Najmenej turistov má Kuba počas leta a to najmä Júl a August čo by mohla byť dobrá voľba pre tých, ktorí nemajú radi turistické sezóny.

Čo potrebujete vedieť pred cestou?

Za účelom turistiky stačí na vstup do krajiny tzv. turistická karta (tarjeta del turista). O túto kartu môžete požiadať na Ambasáde Kubánskej republiky v Bratislave. Pripadne niektoré letecké spoločnosti, alebo cestovné kancelárie ju tiež zabezpečujú, najmä ak na Kubu cestujete z inej krajiny. Táto turistická karta platí na dobu 30 dní, čiže máte kopu času na túlanie sa po ostrove. Ak by vám 30 dní nestačilo, teoreticky sa dá karta predĺžiť o ďalších 30 dní. Teoreticky preto, nakoľko sa treba obrniť trpezlivosťou pri vybavovaní.

Cestovné poistenie je povinné a očkovanie sa nevyžaduje žiadne. Odporúča sa však zaočkovať sa proti žltačke typu A. Na Kube sa bežne stretnete so žalúdočnými problémami a vo výnimočných prípadoch s Dengue (vírusové ochorenie prenášané hmyzom) takže sa odporúča mať so sebou repelent proti hmyzu. Vo všeobecnosti je však Kuba bezpečná. Navyše na Kube sa nevyskytujú žiadne živočíchy ani rastliny, ktoré by boli človeku životu nebezpečné. Takže najnebezpečnejšia je len opica po pretancovanej noci. Čo sa týka hygieny, neodporúčame piť vodu z vodovodu ale iba balenú minerálnu vodu z obchodov. Jogurty, mlieko, lad v koktailoch alebo džúsy sú všeobecne bezpečné.

Ako sa tam viete dostať?

Keďže je Kuba pomerne známa turistická destinácia, je niekoľko výhodných spojení z Európy a iných častí sveta. K najznámejším leteckým spoločnostiam, ktoré sú na Kube dlhodobo známe patrí Air France, KLM, Air Canada či Iberia. Taktiež sa dá ísť cez Moskvu s Aeroflotom, cez Istanbul s Turkish Airlines. Počas turistickej sezóny zaviedli Austrian Airlines priamu linku Viedeň – Havana. Čo sa týka výhodných cien, treba pozrieť Condor alebo Eurowings s prestupmi v Nemecku. Ak chcete spojiť Kubu s Mexikom, jedna z možností je Aero Mexico, pripadne USA s Delta Airlines či American Airlines. So spoločnosťou Eurowings sa dá letieť tiež priamo na Varadero. Ak chcete precestovať celý ostrov, zvolil by som možnosť príletu do Havany a odletu z Holguina spoločnosťou Condor.

Vnútroštátne lety na ostrove zabezpečuje spoločnosť Cubana Aviacion, v prípade ich využitia rozhodne odporúčam kontaktovať agentúru, ktorá sa tým zaoberá, nakoľko kvalita poskytovania ich služieb je na veľmi nízkej úrovni.

Akú dopravu využívať počas cestovania na Kube?

Je viacero možností a záleží len na vás a vašej peňaženke. Kuba je všeobecne drahá krajina a o doprave to platí dvojnásobne. Ekonomické cestovanie by som riešil formou turistických diaľkových autobusov spoločnosti Viazul, ktoré sú pomerne funkčné. Všeobecne však na Kube platí, že úroveň služieb ako takých je o dosť nižšia ako v Európe a tak sa treba obrniť trpezlivosťou a znížiť svoje nároky. Diaľkové autobusy vás vedia dostať do každého väčšieho mesta. V meste je to už o taxíkoch s ktorými treba cenu vyjednať.

Ak máte radi slobodu rozhodovania sa a určovania si vlastného času a programu, potom využite prenájom auta. S autom sa dostanete kdekoľvek. Je viacero štátnych požičovní áut, ale rezervácie sú problematické a tak odporúčame využiť agentúry ktoré sa na to špecializujú. Nezabudneme pripomenúť, že požičanie auta nie je lacná záležitosť. Najlepšie treba zvoliť nejakú strednú kategóriu auta typu Peugeot 301. Kuba nie je Afrika a tak nepotrebujete terénne auto s pohonom 4×4.

Pre náročnejších klientov  jednoznačne odporúčame rezervovať si vyššiu kategóriu auta. Cesty na Kube sú asfaltové s dierami ako u nás po zime, chyba však nočné osvetlenie. Nezabúdajme na to, že v dedinách nie je veľa chodníkov a tak chodci a bicyklisti využívajú hlavne krajnice ciest na pohyb. Nočné jazdenie je preto rizikové a treba si dávať pozor.

Okrem ceny auta (ktorá sa platí vopred) sa pripravte, že na mieste vyzdvihnutia auta zaplatíte poistku (10-20 EUR na deň) a vratný depozit okolo 200 Eur. Ak chcete šoférovať viacerí, za každého vodiča navyše sa dopláca menší poplatok. Najnižšie ceny za ekonomickú triedu auta sa pohybujú okolo 70 Eur na deň bez poistky. Cena benzínu špeciál je 1,10 Eur za liter.

Nakoľko je veľký záujem o autá, je dôležité si rezervovať auto v predstihu aspoň 2-3 mesiace. Na požičanie auta je potrebný klasický vodičský preukaz. Medzinárodný sa nevyžaduje. Síce požičanie auta nie je najlacnejšie, stále je to najlepší spôsob cestovania na Kube a ak ste viacerí v skupine, náklady si rozdelíte. Tolerancia konzumácii alkoholu počas šoférovania je nulová!

Aká bezpečná je Kuba?

Kuba sa považuje za veľmi bezpečnú krajinu. Kubánci sú milí ľudia, ktorí sa k turistom správajú slušne a tak je málo pravdepodobné, že by ste sa stali terčom násilnej kriminálnej činnosti. Aj tu však platí zdravý rozum, takže netreba zbytočne provokovať a nechávať si cennosti bez dozoru (napríklad na pláži).

Čas: Čas na Kube nie je až tak dôležitý, ale keď už inak nedáte, po prílete si posuňte hodinky o 6 hodín dozadu. Inak platí “mañana”.

Ceny: Kuba je všeobecne drahšia krajina. Preto ak chcete cestovať ekonomicky a spoznávať, požičajte si s kamarátmi auto a spávajte po súkromných ubytovaniach kde sa noc pohybuje okolo 30-40 Eur na osobu aj s raňajkami. Pre náročnejších Kuba ponúka vyšší štandard súkromného ubytovania pripadne luxusných hotelov. Dajú sa prenajať nádherné koloniálne domy s vlastným bazénom a prevážať vás bude šofér so súkromným sprievodcom. Je na každom, aký štandard mu najviac vyhovuje. Na Kube však platí pravidlo, ak chcete ísť do kvality, nechajte si poradiť odborníkmi ktorí vám ušijú cestu na mieru podľa vašich predstáv.

Nezabudnite na suveníry!

Aké iné suveníry priniesť z Kuby ak nie rum a cigary. Takže malá rada o cigarách. Predaj cigár je výhradne štátna záležitosť a súkromný predaj oficiálne neexistuje. To znamená, že ak vás niekto pozve domov a bude vám ponúkať cigary, jednoznačne ide o kontraband. To by až tak nevadilo, pretože práve také ľudia nosia domov, ale netreba preplatiť. V tomto prípade je nutné zjednávať. Ak kupujete na ulici, žiaden problém s tým nebude, dávajte však pozor na ceny ktoré sa normálne pohybujú niekde medzi 50-70 Eur za krabicu cigár. Za pouličné cigary by som viac nezaplatil. Z Kuby môžete vyviesť cca 50ks cigár na osobu, akéhokoľvek pôvodu ci už pouličné, alebo z obchodu. Sú totižto na nerozoznanie!

Čo sa týka rumu, je to jednoduché. Ceny rumu sú štátom kontrolované, čiže nakúpite kdekoľvek (obchody, nie bary) za podobné ceny. Najexkluzívnejšie sú značky Havana Club a Santiago de Cuba a ceny sa pohybujú nasledovne (7dcl fľaša):

Havana Club 3 anos : 4 Eur

Havana Club Reserva: 7 Eur 

Havana Club Ritual: 7 Eur

Havana Club Seleccion de Maestros: 40 Eur

Santiago Anejo: 7 Eur

Santiago 11 anos: 50 Eur

Santiago 12 anos: 60 Eur

Limit na dovoz do EU je vraj 1 liter na batožinu/osobu, ale aspoň dve fľaše doveziete bez problémov. Ja vždy nosím tri, no nekúp to J Tu však platí pravidlo, rum prevážajte iba v hlavnej batožine a nie príručnej!

Pláže:

Pláže sú verejné a prístupne pre všetkých. Treba si dávať pozor na osobné veci a nenechávať ich bez dozoru. Je bežné, že po západe slnka sa na pláži a v okolí objavia malé otravné mušky a tak pri balení kufra na to myslite. Tieto mušky sú bežné všade v trópoch a sú neškodné. Ak plánujete stráviť na krásnej pláži a v hoteli niekoľko nocí, zvážte možnosť si so sebou pribaliť malú prenosnú UV lampu. Tá sa nám celkom osvedčila pri ničení hmyzu v izbe. Budete mať tak nerušený spánok. Pripadne nejaký prenosný elektrický odpudzovač. 

Taxi služby:

Na Kube sa v hojnom počte využívajú taxíky. Môžu byť súkromné, alebo štátne (žlté taxíky). Rozdiel spoznáte tak, že súkromné taxíky majú SPZ značku s písmenom P (particular) a štátne taxíky majú SPZ s modrým pásikom na začiatku a písmenom B.

Cesta z Havanského letiska do centra mesta stojí približne 25 Eur a trvá okolo 30 minút. Cesta taxíkom je bezpečná a bezproblémová. Ak si chcete zaspomínať na staré dobré časy, zastavte si starú Ladu alebo Moskowich. Vo všeobecnosti platí, že taxi je všetko čo ma kolesá. Cenu si vždy dopredu zjednajte. Stopovanie je akceptované, dokonca vyžadované takže si zvyknite na zdvíhanie rúk a signály prstami. No a nebola by to Kuba keby sa za taxíky nepovažovali aj krásne (alebo menej krásne) americké klasiky z 50 rokoch. Tie najviac nablýskané stoja samozrejme viac. Za hodinovú jazdu americkým kabrioletom zaplatíte okolo 35-45 Eur.

Alternatívnou formou transportu sú takzvané Coco Taxi, trojkolky podobné Tuk Tukom. Cenu si tak isto treba zjednať pred nastúpením. V odľahlých oblastiach ostrova a v dedinách je najvyužívanejším transportom bici-taxi. V meste Santiago de Cuba je to zas stará dobrá motorka MZ alebo Jawa. Ak si zastavíte motorku, pamätajte, že je povinné nosiť helmu.

Peniaze:

Používajú sa dve meny. Jedna sa volá Kubánske národné peso (CUP) a druhá sa volá kubánske konvertibilné peso (CUC alebo KUK pripadne „divisa“). CUP sú peniaze, ktoré turista veľmi nevyužíva, nakoľko je to peniaz, ktorým sa platí najmä v lokálnych obchodoch a realizujú sa ním vnútorné transakcie ako napríklad výplata Kubánca. Naopak CUC je ten, ktorý turista využíva prakticky stále. Využíva sa na nákup spotrebného tovaru a pri platbe v reštauráciách a hoteloch.

Na porovnanie: 1 CUC = 24-25 CUP. Predstavte si ako keby na Slovensku boli stále v obehu koruny a zároveň eurá.

V zmenárňach (s označením CADECA) si pre istotu overte, za ktorú menu zamieňate. Naopak pri výbere z bankomatu je to automatické a ak má bankomat dobrý deň, vydá vám CUC J. Sieť bankomatov je dostačujúca, nie však rovnaká ako u nás.

Na úplné zmätenie dodám, že všeobecným symbolom peňazí (napríklad pri určení ceny na jedálnych lístkoch) je znak $. Na Kube sa ale americkým dolárom neplatí, takže je to skôr označenie ceny produktu alebo služby.

Na Kube je bežné nechávať sprepitné či už v baroch, alebo reštauráciách. Väčšina lokálov má servis už v cene ako 10% tip.

Internet a wifi služby:

V poslednej dobe sa kvalita pripojenia cez WiFi stále zlepšuje. Na Kube sa môžete pripojiť na verejné wifi v parkoch, na námestiach, alebo na recepcii hotelov. Dnes je bežné ,že už aj súkromné ubytovania poskytujú pripojenie na wifi. Má to však menší háčik. Na pripojenie potrebujete takzvanú internetovú kartičku, ktorú si môžete zakúpiť v hoteloch alebo v sieti kubánskeho operátora ETECSA. Tak isto sa dajú zohnať na ulici, prípadne vám ich poskytne domáci v súkromnom ubytovaní. Cena kartičky sa pohybuje medzi 1-3 CUC na hodinu podľa toho od koho ste kartičku kúpili. Kartičky sú klasické stierateľne kupóny (nevýherné) a ako cenu získate prístupový kód, ktorým sa pripojíte cez hlavnú stránku.

Stačí si zapnúť na mobile Wifi a ak sa váš mobil pripojí na danú sieť, hodí vás to priamo na hlavnú stránku kde zadávate prístupové kódy. Rýchlosť pripojenia je však stále podpriemerná. Na chatovanie, posielanie emailov a pripadne video hovory (cez Whatsupp, FB chat, IMO, Viber) to však stačí.

Daný časový limit pripojenia nemusíte minúť naraz, ale môžete si ho rozdeliť na viacero pripojení.

Na Kube od Decembra 2018 funguju 3G dátové služby.

Na záver:

Kuba je krajina plná kontrastov, ktorá sa do kvalitného cestovného ruchu ešte len rozbieha. A preto ak si chcete nechať poradiť, kontaktujte nás. Prajeme vám šťastnú cestu priatelia!